Wpływ diet odchudzających na włosy

Osoby z nadwagą decydują się na dietę odchudzającą, często restrykcyjną, która w krótkim czasu ma znacznie zredukować tkankę tłuszczową. Jadłospis ustalony bez konsultacji dietetyka, nie zawiera składników odpowiedzialnych za dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, co ma negatywne skutki dla kondycji skóry, włosów i paznokci.

Dbanie o włosy nie tylko w trakcie diety

Włosy stają się łamliwe i matowe, a czasami wypadają. Jeżeli jest to związane z brakiem witamin i minerałów w organizmie warto w pierwszej kolejności sięgnąć po suplement diety, dostarczający wszystkich potrzebnych składników. Dodatkowo warto więcej uwagi zwrócić na codzienną pielęgnację. Wystarczy kilka zabiegów, aby zregenerować włosy:

  • raz na 7-10 dni peeling – wystarczy szare mydło,
  • po myciu stosować płukanki z ziół – wystarczą saszetki z ziołami pokrzywy lub rumianku (dla blondynek),
  • stosować odżywki na końcówki włosów – np. surowe masło karite,
  • nakładać odżywkę na całe włosy – wystarczy do jajka dodać kilka kropel oliwy z oliwek i sok z cytryny.

Jeżeli dieta odchudzająca jest bardzo restrykcyjna, a mimo to problem z wypadaniem włosów się nasila, warto pomyśleć o suplementacji witaminowej. Warto wiedzieć, które witaminy wpływają na stan włosów. Witamina C i beta-karoten poprawiają ukrwienie skóry głowy i stymulują cebulki do intensywnego wzrostu, a także działają przeciwutleniająco i chronią przed łysieniem typu telogenowego. Witaminy z grupy B, a szczególnie biotyna (witamina H) wpływają na kondycję i wygląd skóry, stymulują wzrost włosów. Witamina A jest potrzebna do prawidłowej produkcji sebum – naturalnego czynnika nawilżającego i natłuszczającego włosy. Natomiast witaminy E i K są odpowiedzialne za elastyczność i giętkość łusek włosa. Witaminy przeciw wypadaniu włosów to także: witamina D, miedź i cynk.

Author: admin