Stolarka okienna

Stolarka okienna to proces wyposażania ramy okiennej w niezbędne części, aby była ona funkcjonalna. Obejmuje ona wszystkie elementy, które są wymagane do montażu, aby okno mogło być otwierane i zamykane bez uszkodzeń. Części te obejmują sznurki do skrzydeł, krążki, przeciwwagi, zawiasy, śruby i gwoździe.

Najczęściej spotykany typ stolarki okiennej znany jest jako okna dwuskrzydłowe. Są one najczęstszym typem okien stosowanych w domach mieszkalnych i biurach na całym świecie. Składają się one z dwóch skrzydeł, które otwierają się i zamykają w pionie poprzez pociągnięcie w górę lub w dół linek, które biegną przez krążki na każdym końcu każdego skrzydła (patrz obrazek poniżej). Skrzydła są utrzymywane razem przez listwę progową, która łączy je u dołu i zapobiega ich wypadnięciu, gdyby oderwały się od szyn lub poluzowały z ram.

Dodatkowe elementy, takie jak klamki i uchwyty, mogą być również dołączone do stolarki okiennej. Klamki służą do otwierania i zamykania skrzydeł przez pociągnięcie lub naciśnięcie ich. Uchwyty natomiast pozwalają na łatwiejsze chwytanie skrzydeł w celu ich otworzenia lub zamknięcia. Niektóre okna mogą mieć także dodatkowe elementy, takie jak roletki lub siatki ochronne, które można dołączyć lub zamontować w oknie.

Author: admin