Przełączniki znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, układach i sieciach energetycznych oraz wielu innych miejscach. Choć na co dzień nie zwracamy szczególnej uwagi na przyciski, to jednak pełnią one ważne funkcje w wielu miejscach, w których się znalazły. Poniżej przybliżamy temat przełączników on-off oraz podpowiadamy czym powinny odznaczać się dobrej klasy i wytrzymałe urządzenia.
Przełączniki – jak wybierać, by trafić?
Przycisk, który wybierzesz, powinien przede wszystkim pasować do układu, w który zostanie wprowadzony oraz do jego parametrów pracy. Ważny jest także sam sposób wyprofilowania przycisku, czyli jego konstrukcja, która wpływa na sposób jego obsługi. Przyciski on-off dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Najpopularniejsze są przyciski kwadratowe, płaskie i okrągłe.
W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na podział przycisków na urządzenia monostabilne oraz bistabilne. Czym się różnią? Przycisk monostabilny zmienia swój stan na skutek działania czynnika zewnętrznego. Po ustaniu oddziaływania – wraca do wyjściowego stanu.
Przełączniki bistabilne zmieniają swój stan po wpływ czynnika zewnętrznego, po którego ustaniu utrzymują przyjętą w ten sposób pozycję.
Warto też zwrócić uwagę na raster wyprowadzeń, którego rozmiar może wynosić: 2,54 mm, 55 mm, 5,5 mm, 8,5 mm, 9,5 mm, 18 mm. W poszczególnych modelach znajdziesz odmienną liczbę wyprowadzeń, co przekłada się na maksymalne dopuszczalne obciążenie styków. Nie pozostaje to bez wpływu na możliwość ich zastosowania i przydatność w konkretnych miejscach.