Wybór projektu domu drewnianego
Decyzja o budowie domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu człowieka. Przy wyborze domu drewnianego kluczowy jest wybór odpowiedniego projektu. Na rynku dostępna jest cała gama projektów domów z drewna – od tradycyjnych, przez nowoczesne, aż po ekologiczne. Pierwszym krokiem jest dokładne przeanalizowanie naszych oczekiwań i potrzeb. Czy chcemy kompaktowej bryły, czy może domu z dachem wielospadowym? Jak duża ma być liczba pokoi? Jakie są nasze potrzeby związane z funkcjonalnością domu?
Następnie należy skupić się na wyborze technologii budowy. Domy z bali, szkieletowe, z płyty osb – każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Ważne jest również zastanowienie się nad rodzajem i gatunkiem drewna, które zostanie wykorzystane do budowy domu. Każda z tych decyzji wpłynie na finalny efekt, czas realizacji inwestycji oraz koszty budowy.
Formalności i pozwolenie na budowę
Proces budowy domu drewnianego to nie tylko prace budowlane. To również szereg formalności związanych z zakupem działki, uzyskaniem pozwolenia na budowę czy wyborem wykonawcy. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku domów drewnianych proces uzyskania pozwolenia może być nieco prostszy i szybszy niż w przypadku domów murowanych.
Pozwolenie na budowę jest dokumentem, który potwierdza, że nasz dom zostanie zbudowany zgodnie z prawem budowlanym i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Bez niego nie możemy rozpocząć budowy. Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę to zadanie, które zwykle wykonuje architekt, jednak my też możemy to zrobić. Wniosek taki składany jest do Starostwa Powiatowego i powinien zawierać między innymi plan zagospodarowania działki, projekt budowlany czy informacje o sposobie zaopatrzenia budynku w media.
Budowa domu drewnianego – prace budowlane
Po załatwieniu wszystkich formalności i otrzymaniu pozwolenia na budowę możemy przystąpić do prac budowlanych. Pierwszym etapem jest wykonanie prac ziemnych i fundamentów. Zwykle domy drewniane wybiera się wtedy, kiedy chce się budować szybko, bo nie wymagają tak intensywnych prac ziemnych, jak domy murowane.
Następnie przystępuje się do stawiania konstrukcji. W zależności od technologii może to być konstrukcja szkieletowa lub balowa. Na tym etapie montowane są również okna i drzwi. Kolejnym etapem jest wykonanie dachu – jego konstrukcji i pokrycia. Po pokryciu dachu przystępuje się do prac wykończeniowych wewnątrz budynku – montaż instalacji, tynkowanie, malowanie, układanie podłóg, montaż elementów stałych wyposażenia wnętrza.
Finalna realizacja domu drewnianego
Proces budowy domu drewnianego kończy się finalnym odbiorem technicznym, który jest równie ważnym etapem jak poprzednie. Na odbiór techniczny przybywa ekipa nadzoru budowlanego, która sprawdza czy wszystkie prace wykonane są zgodnie z projektem, a dom jest bezpieczny do zamieszkania.
Na tym etapie sprawdzane są wszystkie aspekty budynku – od fundamentów, poprzez konstrukcję, dach, okna, drzwi, instalacje, aż po wykończenie wnętrz. Odbiór techniczny jest więc momentem, który potwierdza, że proces budowy domu drewnianego został zakończony, a dom jest gotowy do zamieszkania.