Odpowiednia lornetka – jak ją wybrać? Co jest ważne?

Lornetka to narzędzie poszukiwane najczęściej przez miłośników ornitologii oraz osoby z zamiłowaniem do obserwacji dzikiej przyrody. Są one również wykorzystywane podczas koncertów, wydarzeń sportowych, czy też kulturowych. 

W zasadzie dla każdego!

 

Lornetka może być używana przez każdego, od dzieci do dorosłych, od nowicjuszy do ekspertów. Jednak daleko idącym i błędnym stwierdzeniem, byłoby powiedzieć, że każda lornetka jest taka sama; niektóre są lepsze – przeznaczone dla pasjonatów, inne, choć dobre, to jednak amatorskie, a jeszcze inne są dedykowane do konkretnych działań. Tutaj omówimy, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Co powinniśmy brać pod uwagę?

 

Lornetka może mieć różne kształty i rozmiary, ale niemal każda, ma te same podstawowe elementy:

 

  • Okulary – te dwie rurki mieszczą soczewki, które powiększają obraz widziany przez lornetkę. Okulary można przesuwać lekko do tyłu lub do przodu, aby skupić się na obiektach znajdujących się blisko lub daleko.

 

  • Obudowa pryzmatów – to miejsce, w którym pryzmaty składają się wewnątrz lornetki, dzięki czemu można je złożyć na płasko na czas przechowywania lub transportu.

 

  • Pokrętło ostrości/odległości źrenicy – kontroluje ilość światła wpadającego do każdego z obiektywów, dzięki czemu można ją dostosować do otoczenia. 

Co istotne, lornetka jest cenowo przystępniejsza niż luneta, więc jeśli dopiero zaczynasz np. z ornitologią lepiej zainwestować w przyzwoitą lornetkę.

Author: admin