Koszule męskie – historia ubioru, od kiedy nosimy koszule?

Koszule męskie to jeden z najbardziej podstawowych elementów odzieży. Jednak nie zawsze tak było: przed XIX wiekiem mężczyźni teoretycznie w ogóle nie nosili koszul! Nosili lniane tuniki oraz skórzane, lub zwykły, tkany ubiór koszulo podobny.

Już przed naszą erą!

 

Koszule wyewoluowały z bielizny noszonej w starożytnej Mezopotamii około 3200 p.n.e. i stały się częścią kobiecego stroju w okresie europejskiego średniowiecza. Jednakże innym znanym przykładem koszul są również te wydobyte z grobowców w Egipcie datowane na 3000 r. p.n.e. Między XII i XV wiekiem, mężczyźni nosili tuniki, dopóki nie zostały one zastąpione przez odzież przypominającą koszulę około 1430 r. n.e. Koszule męskie bez kołnierza zostały spopularyzowane przez Karola II z Anglii w 1660 A.D, kiedy zamówił nowe mundury dla swoich gwardzistów, które zawierały czerwone mankiety na ich białych lnianych koszulach.

Kluczowe decyzje w Zjednoczonym Królestwie

 

Dopiero w XIX wieku zaistniały prawdziwe koszule męskie jako część codziennego stroju. W tym czasie zaczęto też produkować różne rodzaje koszul: niektóre były wykonane z bawełny, inne z lnu lub wełny. W rzeczywistości pierwszy formalny dress code został wprowadzony przez króla Edwarda VII w 1901 roku i zabraniał on panom noszenia czegokolwiek innego niż białe bawełniane koszule męskie z długim rękawem, wysokim kołnierzem i czarną muszką!

Author: admin