Jak działa szambo ekologiczne?

Potoczna nazwa szamba ekologiczne odnosi się do przydomowych oczyszczalni ścieków. Oznacza konstrukcję pozwalającą na przerabianie zanieczyszczeń na wodę, która może być odprowadzana do gruntu. Ale jak dokładnie działa? Popatrz i przekonaj się, że warto ją zainstalować.

Jak wygląda i pracuje szambo ekologiczne?

Szamba ekologiczne plastikowe to przede wszystkim duże zbiorniki, do których doprowadzone są rury od kanalizacji domowej. W takim zbiorniku umieszczone są zestawy specjalistycznie przygotowanych filtrów, a także bakterie, które odpowiadają za przemiany biologiczne następujące wewnątrz zbiornika.

Zastosowane bakterie mają zdolność do rozkładania nieczystości, z uwolnieniem czystej wody. Ze względu na to, iż jest ona zupełnie pozbawiona zapachu, koloru czy jakichkolwiek substancji toksycznych, może być wypuszczona do rowu melioracyjnego lub gruntu.

Zalety posiadania szamba ekologicznego

Szambo ekologiczne jest znacznie tańszym i bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem niż klasyczne szambo przydomowe. Pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ nie wymaga systematycznego opróżniania zbiornika przez wyspecjalizowaną w tym firmę. Jest też bardzo odporne i kupione raz, działa przez wiele lat, przy minimalnej obsłudze.

Co ważne, jest to także rozwiązanie ekologiczne, które prowadzi do uzyskania zupełnie czystej wody. Nie wymaga przy tym podłączenia do zewnętrznych, miejskich oczyszczalni, co często nie jest możliwe. Sprawdzi się więc idealnie wszędzie tam, gdzie kanalizacja nie jest i w najbliższej przyszłości nie będzie prowadzona.

Author: admin