Co to jest pergola?

Istnieje wiele rozwiązań aranżacyjnych, które nie tylko urozmaicają przestrzeń, ale także dodają jej funkcjonalności. Jednym z ponadczasowych elementów jest pergola. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Czy warto zamontować pergolę na tarasie?

 

Pergola – efektowna budowla o długiej historii

 

Pergola to element małej architektury ogrodowej. Jest to prosta konstrukcja składająca się z dwóch rzędów słupów, połączonych tzw. kratownicą i zadaszeniem. Pergola służy jako podpora dla roślin. Ponadto pełni funkcje użytkowe – daje cień w słoneczne dni i chroni przed opadami. 

 

Pergole stosowano już w średniowieczu. Pojawiały się w modernistycznej Europie i Stanach Zjednoczonych. Najczęściej instalowano je na tarasach dachowych. 

 

Przez wieki pergole zmieniały swoje formy – od prostych, lekkich, drewnianych konstrukcji do masywnych, marmurowych kolumn. 

 

Dzisiejsze pergole zachwycają różnorodnością form i wykończeń. Na rynku znajdziemy modele na solidnych, zwykle aluminiowych lub drewnianych konstrukcjach, wyposażone w dachy tekstylne, lamelowe lub szklane. 

 

Pergola tarasowa – funkcjonalność i niebanalny design

 

Pergole tarasowe cieszą się niemałą popularnością. Ta efektowna dekoracja tarasu dodaje przydomowej przestrzeni wyjątkowego uroku i pewnej lekkości. Pergola skutecznie osłania przed deszczem, wiatrem i promieniami słonecznymi, tworząc na tarasie komfortowe warunki, bez względu na pogodę.

 

Marzysz o funkcjonalnej i przytulnej przestrzeni przydomowej? Sprawdź ofertę na stronie https://www.architaras.pl/. Architaras zadba o piękną oprawę Twojego domu! Firma zbuduje dla Ciebie efektowną pergolę tarasową, która nada całej rezydencji niepowtarzalny charakter. Współpraca z firmą to profesjonalne doradztwo, poparte wieloletnim doświadczeniem, najwyższa jakość, indywidualne podejście, sprawdzone rozwiązania i szybka realizacja zlecenia.

Author: admin